Ledamöter och partier

Hilander John

Ledamot av Ålands lagting
(Ersättare) 2 november 2009 - 31 januari 2010, 2011- 

Uppdrag inom lagtinget under innevarande mandatperiod:
Ordinarie medlem i social- och miljöutskottet och ersättare i lag- och kulturutskottet.

Tidigare politiska uppdrag inom lagtinget:
1.11.2009-31.01.2010 Medlem i kulturutskottet och justeringsman.

Grupptillhörighet:
 Moderat samling

Yrke: Brandman

Född: 21.06.1979

Telefon: 0457 548 3531 (mobil), 018 25 000* (lagtinget)

E-post: Skriv john.hilander och lägg till @lagtinget.ax
(För att undvika skräppost skriver vi inte ut hela adressen)

Moderat samlings hemsida

 



<< Tillbaka